Porady - poradnik

Jaki kominek do salonu?

zdjęcie 1Płonący ogień ma w sobie coś kojącego i tajemniczego, nic dziwnego, że większość z nas chciałaby mieć go u siebie w salonie. Obecnie mamy szereg rozwiązań, które umilą nam czas spędzany w salonie. Dokonując wyboru kominka trzeba zwrócić uwagę na podstawowe wymagania, jakie należy spełnić. Aby móc pozwolić sobie na kominek tradycyjny, należy dysponować instalacją kominową, wystarczającą ilością miejsca do montażu kominka oraz miejscem na składowanie opału. Nie bez znaczenia jest także kwestia finansowa, bowiem klasyczne kominki to koszt ok. 12- 20 tysięcy. Dla osób, które z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na klasyczny kominek z pomocą przychodzą producenci kominków elektrycznych. Kominek taki nie wymaga bowiem skomplikowanego montażu do komina, inwestycji w opał czy czyszczenia paleniska. Jedynym wymogiem jest źródło prądu elektrycznego, do którego zostanie podłączony. Aby zakupić taki kominek musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 1500 zł wzwyż.  Minusem jest niewątpliwie korzystanie z prądu elektrycznego, które dodatkowo obciąża nasz budżet. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kominki gazowe, które wykorzystują gaz ziemny lub płynny z butli. Wymagane jest tutaj podłączenie do wentylacji. Unikamy zatem kosztów związanych z skomplikowanym montażem i zakupem opału, jednak ponosimy koszty gazu. Aby zakupić kominek gazowy musimy przeznaczyć minimum 3500 zł.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także