RTV/AGD - poradnik

Jaki piekarnik wybrać?

zdjęcie 1Sprzęt AGD do kuchni to bardzo istotna sprawa, aby służył nam na lata warto w niego zainwestować. Aby jednak te koszty trochę zniwelować należy zakupić sprzęt wielofunkcyjny. Czy warto zainwestować w piekarnik wielofunkcyjny? To zależy od potrzeb, umiejętności i zamiłowania do gotowania osób, które będą korzystały z takiego piekarnika. Warto przeanalizować możliwości dostępnych funkcji i wybrać urządzenie wyposażone w te funkcje, które naprawdę usprawnią pracę w kuchni.

Montaż piekarnika w słupku

zdjęcie 1Zamontowanie piekarnika na wyższym poziomie, wśród szafek jest bardzo dobrym pomysłem, i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze jest to rozwiązanie wygodniejsze – szczególnie dla pleców, nie trzeba się schylać; po drugie jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla domu, w którym są małe dzieci. Piekarnik jest zamontowany na wysokości niedostępnej dla małych rączek, dzięki temu unikniemy możliwości poparzenia czy regulowania pokrętłami piekarnika. Jaki model piekarnika do słupka najlepiej wybrać? Przede wszystkim warto szukać modelu do zabudowy. Musi też być samodzielny, a nie zintegrowany z płytą grzejną. Co to oznacza? Piekarnik musi mieć własny panel sterowania - wtedy możemy zamontować go w miejscu dowolnym, niezależnie od tego, gdzie jest płyta do gotowania. Zintegrowane modele piekarników i płyt mają wspólny panel sterowania i wtedy muszą być zamontowane obok siebie. Jeśli decydujemy się na zamontowanie piekarnika wyżej, trzeba wybierać model do podwyższonej zabudowy.

Jaką lodówkę wybrać do małej kuchni?

zdjęcie 1W dobie lodówek z telewizorami, barkami, elektronicznymi książkami kucharskimi, wybór chłodziarki do małej kuchni wydaje się być dużym ograniczeniem. Jednak niekoniecznie musi tak być. W kwestii najważniejszej – przechowywania żywności – małe lodówki niczym nie ustępują swoim większym
(i droższym) odpowiednikom. Są natomiast idealnym rozwiązaniem dla singla, małej rodziny, lub osób jadających na mieście. Jeśli nie przechowuje się dużej ilości mrożonek ani innego jedzenia – mała lodówka doskonale sprawdzi się w niewielkiej kuchni i pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Małe lodówki nie mają wyspecjalizowanych funkcji, zarezerwowanych raczej dla drogich modeli (filtr wody, kostkarka do lodu czy wbudowany monitor LCD i odtwarzacz DVD), ale już na takie funkcje jak automatyczne odszranianie, dźwiękowy i świetlny alarm zbyt wysokiej temperatury, technologia BioFresh, czyli utrzymywania świeżości , ochrona antybakteryjna i klasa energetyczna A+ możemy liczyć.
W grupie małych lodówek najczęściej spotykane wymiary to: wysokość 82-85 cm, szerokość 50-60 cm i głębokość 53-57 cm, pojemność 90-150 litrów.
Małe lodówki są w trzech rodzajach:

  • wolno stojące – można ustawić je w dowolnym miejscu, mają swój front i swój blat na górze;
  • wolno stojące pod blat - nie mają swojego górnego blatu lub jest on zdejmowany i dzięki temu można je wsunąć pod blat kuchenny; mają swój front;
  • do zabudowy - to modele takie jak pozostałe sprzęty do zabudowy, czyli nie mają ani blatu ani wykończonego frontu - wstawia się je między szafki kuchenne, pod blat i zabudowuje frontem meblowym. dzięki temu są całkowicie ukryte.
Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także