Naprawa i remont - poradnik

Jaki tynk do kuchni?

Funkcjonalny półwysep kuchenny
Do kuchni wskazane są tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Pozwalają uzyskać strukturalną powierzchnię, np. strukturę drobnoziarnistego granitu, który będzie się dobrze komponował z kamiennymi blatami w Twojej kuchni. Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane: tynku nie można nakładać na surowe ściany o nierównej powierzchni ani na ściany pomalowane farbą. Po położeniu tynku ścianę należy pomalować środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami. Pamiętając o tych zasadach powinieneś sobie bez większych problemów poradzić z przeprowadzanym remontem.

Jak montować wykładziny podłogowe?

wykładzina dywanowaUkładanie wykładzin we wnętrzach nie jest czynnością skomplikowaną i można poradzić sobie z tym samodzielnie. Jeżeli pomieszczenie nie jest zbyt obszerne, tzn. ma nie więcej niż 20 m² – wykładziny nie trzeba przyklejać do podłoża, a wystarczy po jej brzegach zamontować listwy przypodłogowe. Elementy te są w stanie przytrzymać wykładzinę na miejscu i zapobiegać jej przesuwaniu się. W pomieszczeniach większych wykładziny montuje się za pomocą taśmy dwustronnie klejącej lub specjalnego kleju do wykładzin. Warstwą kleju należy pokrywać podłoże, a nie wykładzinę. Po jej rozwinięciu – należy połowę założyć na drugą połowę, nanieść klej, odczekać kilka minut i dociskać wykładzinę dłońmi lub ręcznym walcem w kierunku ścian. Na koniec docina się brzegi wykładziny przy krawędziach ścian lub na wyznaczonym cokole.

Jak wyliczyć ilość potrzebnej wykładziny podłogowej?

wykładzinaCeny wykładzin podłogowych przeważnie podawane są za ich metr kwadratowy, a nie jak myślą niektóre osoby – za metr bieżący wybranego materiału. Aby wiedzieć ile wykładziny potrzebujemy do danego wnętrza – należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Pomiarów dokonuje się po największej długości wnętrza i po jego największej szerokości. Oznacza to, że trzeba wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju wnęki, wgłębienia w ścianach przy podłodze i inne elementy, które powiększają powierzchnię podłogi. Znając długość i szerokość – mnożymy wartości i otrzymujemy wynik w metrach kwadratowych. Zaleca się, aby zarówno do długości, jak i do szerokości pomieszczenia dodać po około 10 cm. O zapasie trzeba też pamiętać w przypadku łączenia wykładziny z pasowanym wzorem.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także