Aranżacje - poradnik

Jakich dekoracji użyć we wnętrzu w stylu afrykańskim?

afrykańskie wnętrzeWnętrze afrykańskie domaga się dekoracji drewnianych, wiklinowych oraz glinianych. Jako ich uzupełnienie można też wykorzystać szklane lub ceramiczne koraliki oraz rzemyk. W oknach świetnie sprawdzą się bambusowe rolety, na podłodze cętkowany dywan, a uzupełnieniem niech będą misy, gliniane donice, rzeźbione figurki, oraz ręcznie wykonane maski plemienne. Barwa światła powinna być zdecydowanie ciepła. Można nawet zrezygnować z głównego źródła oświetlenia ulokowanego na suficie. Klimatu nadadzą bowiem boczne lampki oraz żarzące się świece. Dobrze jeśli będą one oświetlać w sposób bezpośredni typowo afrykańskie akcenty. W takim wnętrzu jest też miejsce na żywe rośliny oraz tkaniny dekoracyjne o wyrazistych i dużych lecz stonowanych kolorystycznie wzorach. Podkreśleniem stylu mogą stać się afrykańskie bębny lub hamak z grubego płótna. Ostatnie z wymienionych elementów można wykorzystać w sposób praktyczny lub też jedynie jako typową afrykańską dekorację.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski we wnętrzu to prostota, a jednocześnie funkcjonalność i odrobina elegancji w pomieszczeniu. Dominujące barwy, to przybrudzona biel, beż oraz odcienie szarości. Akcentami są kolory nieco ciemniejsze, tj. błękity, żółcienie, oraz lekkie fiolety. Na tkaninach i dodatkach występują motywy kwiatowe, zwłaszcza lawenda. Niekiedy przedmioty zdobi się wzorami oliwek lub kogutów. Materiały pojawiające się w prowansalskim wnętrzu są naturalne. Na podłogi wykorzystuje się deski drewniane lub kamienne płyty. Tkaniny dekoracyjne to głównie len i naturalna bawełna. We wnętrzach prowansalskich znajduje się dużo dodatków i przedmiotów dekoracyjnych, ale ich wielość nie powoduje wrażenia chaosu, a naturalnej harmonii. Cechą charakterystyczną tego stylu jest występujący na meblach i przedmiotach codziennego użytku efekt ich postarzenia.

Jakie meble do wnętrza w stylu prowansalskim?

meble w stylu prowansalskimMeble do wnętrza w stylu prowansalskim powinny być proste, ewentualnie z delikatnymi wykończeniami. Ich barwa to najczęściej biel, choć często posiadają też kolor beżowy, kremowy i ecru. Zaletą tak wykonanych sprzętów jest ich uniwersalność, co oznacza, że pasują znakomicie zarówno do stylu prowansalskiego, jak i innych stylów aranżacyjnych. Jednak typowy styl prowansalski, to nie komplet mebli, a umiejętne połączenie sprzętów pochodzących z różnych zestawów i kolekcji. Meble tapicerowane koniecznie powinny posiadać obicia wykonane z naturalnych tkanin, zaś komody, stoliki, toaletki mogą mieć zdobione, gięte nóżki. W szafkach kuchennych natomiast zamiast drzwiczek, często stosuje się dekoracyjne zasłonki.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także