RTV/AGD - poradnik

Jakie agd do kuchni?

zdjęcie 1Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy korzystali z kuchni. Czy potrzebujemy tradycyjnych, dużych sprzętów AGD, czy możemy je zastąpić mniejszymi odpowiednikami. Jeśli nie gotujemy zbyt często i nie mamy potrzeby przechowywania dużej ilości produktów wymagających zamrażania, może wystarczy kupić małą lodówkę, bez rozbudowanej części zamrażalnikowej. Ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem do niewielkich kuchni jest sprzęt kompaktowy, który łączy
w sobie funkcje kilku urządzeń, np. piekarnik o mniejszych rozmiarach, który wyposażony jest w funkcję kuchenki mikrofalowej. Taki kompakt jest funkcjonalny, zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny piekarnik, a opcja mikrofali z pewnością się przyda.

Pochłaniacz czy okap?

Pochłaniacz posiada, m.in. filtr węglowy i, jak nazwa wskazuje, pochłania zapachy. Nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego, wywiewa oczyszczone powietrze z powrotem do kuchni. Wyciąg z kolei musi być podłączony do wentylacji ponieważ wyciąga zapachy z kuchni i wywiewa je do wentylacji. Jest skuteczniejszy od pochłaniacza. Wybór nie zależy jednak tylko od naszych preferencji. Jeśli wybieramy wyciąg, to albo do kuchni w domu jednorodzinnym albo w bloku, w którym każde mieszkanie ma własny kanał wentylacyjny. Jeśli kanał w bloku jest wspólny dla kilku pięter, to można mieć tylko pochłaniacz.

zdjęcie 1

Czy krajalnica przyda się w kuchni?

zdjęcie 1Krajalnica w kuchni bardzo ułatwi krojenie na cienkie plastry sera, wędliny, czy też podzielenie na równe kromki chleba. Można co prawda zastanowić się, czy takie urządzenie jest nam potrzebne, skoro w sklepie możemy dostać wszystko już pokrojone. Jeśli jednak mamy zamiar sobie takie sprawić, to warto wybrać najlepsze. Warto wybrać model, który zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo, z przyciskiem, który należy trzymać w trakcie krojenia. Istnieją modele, które mogą posiadać funkcje pracy ciągłej i przerywanej. Wygodne są modele krajalnic, które mają pochyłe położenie prowadnicy, bowiem ułatwia to w dużym stopniu przesuwanie krojonego produktu. Do każdej krajalnicy dodawane są przystawki - dociskacze, którymi trzyma się produkt podczas krojenia. Większość dostępnych na rynku krajalnic posiada regulowany zakres krojenia, który można ustawić za pomocą zamontowanego pokrętła. Zakres ten obejmuje przedział od 1 mm do nawet 22 mm. Bardzo cienkie plasterki nadają się do krojenia wędliny i żółtego sera. Górny zakres krojenia odróżnia od siebie poszczególne modele krajalnic, ponieważ może on wynosić od 15 do 22 mm. Jeśli planujesz wykorzystywać krajalnicę do przygotowywania steków, wybierz raczej model z górnym zakresem krojenia. Jeśli kuchnia nie jest zbyt przestronna, to warto wybrać model z możliwością całkowitego złożenia.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także