Aranżacje - poradnik

Jakie meble pasują do wnętrza w stylu angielskim?

meble w stylu angielskimStyl angielski jest dość charakterystycznym sposobem urządzania przestrzeni mieszkalnych. Charakterystyczne powinny być zatem i meble. W takich wnętrzach dobrze komponują się sprzęty pochodzące z minionych epok. Doskonałe są meble stylizowane, posiadające tłoczone nogi i rzeźbione fronty. Zasadniczą rolę odgrywają tu obszerne kanapy i głębokie fotele. Materiał zastosowany do wykonania ich obić powinien być wzorzysty, najlepiej z motywem roślinnym. We wnętrzach w stylu angielskim obserwuje się duże nagromadzenie sprzętów. Bez obaw można zatem stosować niewielkie podręczne stoliki, komódki, otwarte półki, przeszklone biblioteczki, itp. niewielkich rozmiarów meble. Ich kolorystyka powinna być raczej jasna. W intensywniejszych barwach dopuszcza się jedynie jeden, góra dwa sprzęty w tym samym pomieszczeniu. Dominują kolory takie, jak: kremowy, beżowy, czy rozmyty błękit. Rozświetlająco na wymienione barwy wpłynie bordo lub kolor intensywnie niebieski.Tkaniny w angielskim wnętrzu

zasłony do angielskiego wnętrzaObecność tkanin we wnętrzach urządzanych w stylu angielskim jest obowiązkowa. Najlepiej jeśli są to materiały naturalne, np. len lub bawełna, posiadające widoczny splot włókien i wyraziste wzory. Wzornictwo na tkaninach to przede wszystkim motywy kwiatowe i roślinne. Oprócz nich dopuszczalne są również pasy oraz krata. Tkaniny w angielskim wnętrzu są obecne na każdym kroku. W oknach wiszą wzorzyste zasłony, na stolikach leżą bieżniki o podobnym wzorze, a na kanapach i fotelach znajduje się niezliczona ilość ozdobnych poduszek. Często porozkładane są też koce i pledy. Jako, że Anglicy szanują dzieło ludzkich rąk – w ich wnętrzach jest też miejsce na ręcznie haftowane lub wykonane na szydełku serwety.

Jakich dekoracji użyć we wnętrzu w stylu afrykańskim?

afrykańskie wnętrzeWnętrze afrykańskie domaga się dekoracji drewnianych, wiklinowych oraz glinianych. Jako ich uzupełnienie można też wykorzystać szklane lub ceramiczne koraliki oraz rzemyk. W oknach świetnie sprawdzą się bambusowe rolety, na podłodze cętkowany dywan, a uzupełnieniem niech będą misy, gliniane donice, rzeźbione figurki, oraz ręcznie wykonane maski plemienne. Barwa światła powinna być zdecydowanie ciepła. Można nawet zrezygnować z głównego źródła oświetlenia ulokowanego na suficie. Klimatu nadadzą bowiem boczne lampki oraz żarzące się świece. Dobrze jeśli będą one oświetlać w sposób bezpośredni typowo afrykańskie akcenty. W takim wnętrzu jest też miejsce na żywe rośliny oraz tkaniny dekoracyjne o wyrazistych i dużych lecz stonowanych kolorystycznie wzorach. Podkreśleniem stylu mogą stać się afrykańskie bębny lub hamak z grubego płótna. Ostatnie z wymienionych elementów można wykorzystać w sposób praktyczny lub też jedynie jako typową afrykańską dekorację.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także