Porady - poradnik

Jakie meble wybrać do sypialni?

zdjęcie 1Łóżko to jedno z najważniejszych elementów sypialni. Na nim spędza się 1/3 naszego życia. Nie jest to jedyny ważny element. Pozwólmy sobie na odrobinę luksusu i nadajmy naszej sypialni określony charakter. Jeśli odpowiada nam klasyczny umiar, wówczas warto zdecydować się na symetrię i harmonię. W takiej sypialni najważniejszy punkt, to duże, centralnie położone łóżko, po bokach którego stawiamy szafki nocne. Jeśli sypialnia nie jest duża, przydatne będą wbudowane szafy, od sufitu do podłogi, które są niezwykle pakowne i funkcjonalne. Gdy mamy więcej miejsca, wstawmy do sypialni komodę, której szuflady pomieszczą nasze drobiazgi. Jeśli mamy luksus posiadania obszernej sypialni, wówczas można sobie pozwolić na luźne ustawienie sprzętów, dodatkowo można wyznaczyć strefę wypoczynkową ze stolikiem i fotelami. Taka sypialnia może pomieścić także sekretarzyk czy toaletkę. Zastanawiając się nad wyborem mebli zwróćmy uwagę przede wszystkim na solidność mebli, na to z jakiego materiału są wykonane.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także