Porady - poradnik

Jakie oświetlenie do salonu?

oświetlenie w salonieNasze domowe salony to najczęściej wnętrza pełniące jednocześnie wiele różnorodnych funkcji. W tym miejscu przyjmujemy przecież gości, spędzamy czas w rodzinnym gronie, wypoczywamy, jadamy, a nierzadko również sypiamy, czy też pracujemy. Z tego też powodu salon wymaga podzielenia go na poszczególne strefy i dobrania światła w zależności od ich funkcji. Z całą pewnością intensywnego oświetlenia wymaga stół. Najlepiej nadają się do tego celu wiszące lampy usytuowane dokładnie nad nim. Aby w salonie móc wypoczywać w przyjemnym półmroku lub oglądać wieczorami telewizję – niezbędne jest światło nieco przyćmione. Do takich celów najlepiej nadają się stojące lampy. Dobrze jest, jeśli taka lampa ma możliwość nakierowywania światła w pożądane miejsce. Wówczas przy jej świetle będziemy mogli również wypoczywać przy ciekawej lekturze.

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

zdjęcie 1Aby lustro w łazience było w pełni przydatne, powinno być prawidłowo oświetlone. Oświetlenia w tym miejscu nie wykonuje się po to, by eksponować lustro, a po to, by dokładnie się w nim widzieć. Światło musi zatem padać nie na lustro, a na osobę, która się w nim przegląda. Oświetlenie powinno być takie, aby oświetlało naszą twarz równomiernie i nie zmieniało jej naturalnego kolorytu. Na praktyczne oświetlenie lustra w łazience istnieje kilka sposobów. Można zastosować dwie oprawy oświetleniowe po obu stronach lustra. Można także umieścić kilka mniejszych ponad nim. Bardzo dobre efekty świetlne uzyskuje się również poprzez zastosowanie halogenów w suficie podwieszanym. Trzeba je jednak ulokować w taki sposób, aby światło z nich padające trafiało wprost na naszą twarz, kiedy stoimy przed lustrem.

Zimne mieszkanie – przyczyny

zimne mieszkaniePrzyczyn odczuwania chłodu w ogrzewanym mieszkaniu może być wiele. Do najczęstszych należą nieszczelne okna i drzwi wejściowe, zapowietrzone lub niepoprawnie działające grzejniki oraz usytuowanie lokalu mieszkalnego na parterze lub ostatnim piętrze budynku. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie strat ciepła przez stare okna i drzwi jest wymiana stolarki na nową. To jednak inwestycja kosztowna. Osoby, których na nią nie stać powinny zadbać o uszczelnienie istniejących szpar. Można to zrobić przy użyciu silikonu do drewna lub stosując specjalne uszczelki samoprzylepne. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto również pamiętać o przeglądzie i konserwacji domowych grzejników. Lokatorzy mieszkań parterowych powinni pomyśleć o dociepleniu podłóg, a mieszkańcy najwyższych kondygnacji – o zapobiegnięciu ucieczce ciepła przez sufit.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także