Porady - poradnik

Jakie poduszki do spania

zdjęcie 1Wybór poduszki na której będziemy układać głowę, to ważna decyzja. W końcu w sypialni spędzamy 1/3 całego życia, więc na poduszce niewiele mniej. Poduszka powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Jednym z możliwych wyborów są poduszki naturalne. Do poduszek naturalnych zaliczymy te wypełnione pierzem i puchem, z owczej wełny czy z łuską gryki. Poduszki z pierza i puchu są najbardziej tradycyjne. Pierze może pochodzić z kur, kaczek bądź z gęsi. To pochodzące z kur są najtańsze. Z kolei najcieplejsze i najdelikatniejsze są wypełnione puchem z gęsi. Poduszki taki są miękkie i utrzymują ciepło, niestety także nagrzewają się od naszego ciała, odkształcają (ubijają) i nie utrzymują kręgosłupa w poziomie. Poduszki z owczej wełny są dość szorstkie, twarde i mało wygodne. Mają jednak i plusy, można je dowolnie ukształtować, są ciepłe i dobrze utrzymują ciepło. Poduszki z łuską gryki są najbardziej kształtne, świetnie dostosowują się do kształtu ciała, dobrze izolują i nie sprężynują, często antyalergiczne. Mają jednak minus i przy każdorazowym przewróceniu głowy – wydają szelest. Wybór poduszki jest ciężki, należy jednak wziąć pod uwagę własne preferencje i potrzeby, wówczas komfort snu będzie o niebo lepszy.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także