Porady - poradnik

Jakie poduszki wybrać do sypialni?

Poduszka w sypialni jest niemal tak ważna, jak materac czy kołdra. To na niej układamy głowę, by następnego dnia być pełnym energii i siły. Tak naprawdę jest wiele podziałów, podstawowym jest podział na poduszki naturalne i sztuczne. Do poduszek naturalnych należą takie, które wypełnione są pierzem i puchem, owczą wełną i z łuską gryki. Poduszki sztuczne, to takie wypełnione gąbką, włóknami silikonowymi, lateksowe i z pianek odkształcających. Inny podział, to podział na poduszki tradycyjne i nowoczesne. Tradycyjne to poduszki kwadratowe i prostokątne. Nowoczesne mogą mieć wszelkie kształty i rozmiary.  Poduszka to ważny wybór, jego konsekwencje mogą być odczuwalne przez wiele lat. Źle dobrana poduszka ma wiele negatywnych skutków, od skrzywienia kręgosłupa, bóli mięśni i stawów po bezsenność.

zdjęcie 1

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także