Porady - poradnik

Jakie produkty spożywcze nadają się do wykonania ozdób świątecznych?

świąteczne ozdobyRobienie ozdób świątecznych z produktów spożywczych jest znane od dawna. Niegdyś dekoracje powstawały wyłącznie w domach, gdyż w sklepach nie było gotowych ozdób. Aktualnie trend powrotu do natury staje się coraz bardziej zauważalny. Ozdoby
z owoców, ciasta piernikowego, makaronu, czy masy solnej są w pełni ekologiczne, a co więcej – niektóre
z nich można zjeść w czasie świąt. Do jedzenia nie nadaje się jedynie masa solna i surowy makaron. Jednak ozdoby wykonane z tych materiałów prezentują się tak pięknie, że warto nad nimi popracować samodzielnie lub przy udziale pozostałych członków rodziny. Robienie ozdób świątecznych w domu jest szczególnie ważne dla dzieci. Dlatego też nie odbierajmy im tej przyjemności i twórzmy razem z nimi. Pamiętajmy, że wspólna praca umacnia i poprawia relacje rodzinne, o co warto zadbać zwłaszcza przed świętami.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także