Porady - poradnik

Kiedy stosować pochłaniacz wilgoci?

zdjęcie 1Pochłaniacze wilgoci są znane od lat, a ich stosowanie jest zalecane, kiedy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu przekracza 60%. Błędnym jest jednak myślenie, że za pomocą pochłaniacza osuszymy gruntownie budynek. Jeśli wilgoć jest znaczna i wyczuwalna – najprawdopodobniej trzeba zastosować inne metody jej usunięcia. Aby dobrać odpowiednią – konieczne jest poznanie przyczyn. Stosowanie pochłaniaczy jest dobrym sposobem na nieznaczne obniżenie poziomu wilgotności, który wzrasta jedynie czasowo oraz na zapobieganie takim wzrostom. Pochłaniacz wilgoci powinien znaleźć się w intensywnie użytkowanych kuchniach, czy domowych łazienkach. Można zainstalować go w garażu lub spiżarni, gdzie temperatura powietrza jest znacznie niższa niż w innych wnętrzach domu. Zawsze warto jest kontrolować zarówno poziom wspomnianej powyżej temperatury, jak i poziom wilgotności. Za właściwą dla zdrowia ludzkiego uważa się temperaturę 19 – 21 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza na poziomie 40 – 60%.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także