Porady - poradnik

Na czym polega wynajem okazjonalny?

mieszkanie do wynajęciaTermin wynajmu okazjonalnego jest znany i stosowany w naszym kraju od 2010 roku. Nowe przepisy powstały głównie w celu ochrony praw wynajmujących nieruchomości. Umowę najmu okazjonalnego sporządza się w formie aktu notarialnego, w którym najemca zobowiązuje się do opróżnienia i oddania właścicielowi lokalu mieszkalnego po zakończeniu umowy najmu. W załączeniu do aktu najemca składa oświadczenie o lokalu zastępczym, w którym zamieszka po wyprowadzce z wynajmowanej nieruchomości. Do oświadczenia załącza się zgodę właściciela lokalu zastępczego na zamieszkanie tam najemcy. Umowę taką zgłasza się do Urzędu Skarbowego i zawiera na czas oznaczony(nie dłuższy niż 10 lat). Zawarcie jej znosi z wynajmującego obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego najemcy, na wypadek jego eksmisji z wynajmowanego lokum. Jeśli najemca zwleka z opróżnieniem mieszkania po ustaniu umowy – podlega automatycznie egzekucji komorniczej.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także