Porady - poradnik

Ozdoby z makaronu – czy to możliwe?

makaron na ozdoby świąteczneZdecydowanie tak. Z makaronu powstają prawdziwe dzieła sztuki. Tworzy się z niego rękodzieła będące nie tylko ozdobami typowo bożonarodzeniowymi. Ich wykonanie nie jest jednak sprawą prostą i wymaga przede wszystkim precyzji. Zaawansowani twórcy, z makaronu potrafią wykonać niemal wszystko. W powyższy sposób powstają postaci zwierząt, ozdobne lokomotywy, samochody, rowery i inne przedmioty, które wprost zadziwiają swoim kunsztem. Na początek jednak, warto spróbować czegoś prostszego. Z makaronu nietrudno jest np. stworzyć bożonarodzeniową gwiazdę. W tym celu układa się odpowiednio pojedyncze stuki makaronu typu kokardka i muszelka, skleja je z sobą przy użyciu kleju, a całość spryskuje lakierem w spreju w dowolnym kolorze.  Wybór barwy zależy od upodobań, ale gwiazda wygląda najlepiej, gdy jest srebrna lub złota.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także