Aranżacje - poradnik

Tkaniny w angielskim wnętrzu

zasłony do angielskiego wnętrzaObecność tkanin we wnętrzach urządzanych w stylu angielskim jest obowiązkowa. Najlepiej jeśli są to materiały naturalne, np. len lub bawełna, posiadające widoczny splot włókien i wyraziste wzory. Wzornictwo na tkaninach to przede wszystkim motywy kwiatowe i roślinne. Oprócz nich dopuszczalne są również pasy oraz krata. Tkaniny w angielskim wnętrzu są obecne na każdym kroku. W oknach wiszą wzorzyste zasłony, na stolikach leżą bieżniki o podobnym wzorze, a na kanapach i fotelach znajduje się niezliczona ilość ozdobnych poduszek. Często porozkładane są też koce i pledy. Jako, że Anglicy szanują dzieło ludzkich rąk – w ich wnętrzach jest też miejsce na ręcznie haftowane lub wykonane na szydełku serwety.

Jakich dekoracji użyć we wnętrzu w stylu afrykańskim?

afrykańskie wnętrzeWnętrze afrykańskie domaga się dekoracji drewnianych, wiklinowych oraz glinianych. Jako ich uzupełnienie można też wykorzystać szklane lub ceramiczne koraliki oraz rzemyk. W oknach świetnie sprawdzą się bambusowe rolety, na podłodze cętkowany dywan, a uzupełnieniem niech będą misy, gliniane donice, rzeźbione figurki, oraz ręcznie wykonane maski plemienne. Barwa światła powinna być zdecydowanie ciepła. Można nawet zrezygnować z głównego źródła oświetlenia ulokowanego na suficie. Klimatu nadadzą bowiem boczne lampki oraz żarzące się świece. Dobrze jeśli będą one oświetlać w sposób bezpośredni typowo afrykańskie akcenty. W takim wnętrzu jest też miejsce na żywe rośliny oraz tkaniny dekoracyjne o wyrazistych i dużych lecz stonowanych kolorystycznie wzorach. Podkreśleniem stylu mogą stać się afrykańskie bębny lub hamak z grubego płótna. Ostatnie z wymienionych elementów można wykorzystać w sposób praktyczny lub też jedynie jako typową afrykańską dekorację.

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski we wnętrzu to prostota, a jednocześnie funkcjonalność i odrobina elegancji w pomieszczeniu. Dominujące barwy, to przybrudzona biel, beż oraz odcienie szarości. Akcentami są kolory nieco ciemniejsze, tj. błękity, żółcienie, oraz lekkie fiolety. Na tkaninach i dodatkach występują motywy kwiatowe, zwłaszcza lawenda. Niekiedy przedmioty zdobi się wzorami oliwek lub kogutów. Materiały pojawiające się w prowansalskim wnętrzu są naturalne. Na podłogi wykorzystuje się deski drewniane lub kamienne płyty. Tkaniny dekoracyjne to głównie len i naturalna bawełna. We wnętrzach prowansalskich znajduje się dużo dodatków i przedmiotów dekoracyjnych, ale ich wielość nie powoduje wrażenia chaosu, a naturalnej harmonii. Cechą charakterystyczną tego stylu jest występujący na meblach i przedmiotach codziennego użytku efekt ich postarzenia.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także