Porady - poradnik

Zimne mieszkanie – przyczyny

zimne mieszkaniePrzyczyn odczuwania chłodu w ogrzewanym mieszkaniu może być wiele. Do najczęstszych należą nieszczelne okna i drzwi wejściowe, zapowietrzone lub niepoprawnie działające grzejniki oraz usytuowanie lokalu mieszkalnego na parterze lub ostatnim piętrze budynku. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie strat ciepła przez stare okna i drzwi jest wymiana stolarki na nową. To jednak inwestycja kosztowna. Osoby, których na nią nie stać powinny zadbać o uszczelnienie istniejących szpar. Można to zrobić przy użyciu silikonu do drewna lub stosując specjalne uszczelki samoprzylepne. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto również pamiętać o przeglądzie i konserwacji domowych grzejników. Lokatorzy mieszkań parterowych powinni pomyśleć o dociepleniu podłóg, a mieszkańcy najwyższych kondygnacji – o zapobiegnięciu ucieczce ciepła przez sufit.

Jak postępować ze zużytymi świetlówkami z amalgamem?

oświetlenie do salonuAmalgam zastępuje w świetlówkach kompaktowych ciekłą rtęć. Tego rodzaju rozwiązanie produkcyjne jest ekonomiczne, całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i przyjazne środowisku naturalnemu. Jeżeli dojdzie do rozbicia świetlówki z amalgamem nie ma żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Należy wówczas delikatnie pozbierać odłamki szkła i rozsypany proszek, uważając jedynie na ewentualność skaleczenia. Zużyte świetlówki, ze względów ekologicznych, należy składować w wyspecjalizowanych zakładach przetwórstwa odpadów. Wszystkie elementy tych świetlówek nadają się bowiem do recyklingu. Jeśli nawet przetwarzanie w celu ponownego wykorzystania tych wyrobów nie zostanie przeprowadzone prawidłowe – nie ma żadnego ryzyka skażenia wód i gleby.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także