Wyciąg z grejpfruta – dobry niemal na wszystko. Jak i na co go stosować

Katarzyna Józefowicz
Grejpfruty to smaczne owoce, ale ich właściwości są na tyle korzystne i pożyteczne, że produkuje się z nich wyciągi o rozmaitym zastosowaniu - od leczniczego, przez kosmetyczny, po... środki wzmacniające rośliny i chroniące je przed chorobami.
Grejpfruty to smaczne owoce, ale ich właściwości są na tyle korzystne i pożyteczne, że produkuje się z nich wyciągi o rozmaitym zastosowaniu - od leczniczego, przez kosmetyczny, po... środki wzmacniające rośliny i chroniące je przed chorobami. Explorerbob - pixabay.com
Wyciąg z grejpfruta na bardzo wszechstronne działanie. Podpowiadamy, jak korzystać z jego dobrodziejstw.

Wszechstronne działanie wyciągu z grejpfruta

Owoce egzotyczne mogą być nie tylko bardzo smaczne, ale też niezwykle zdrowe. Dobrym przykładem jest między innymi grejpfrut, którego pestki, a czasem także miąższ i włóknista, biała skórka służą do produkcji wyciągu, wykorzystywanego w kosmetyce, ziołolecznictwie, a nawet w ogrodnictwie i gospodarstwie domowym.

Pozyskany z nasion ekstrakt, posiada silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe, dlatego może mieć wiele zastosowań. Do celów leczniczych wyciąg z grejpfruta wykorzystywany jest w postaci kropli, olejków, płynów, tabletek lub syropów.

Wyciąg z grejpfruta – na skórę, gardło i zęby

Wyciąg z grejpfruta stosowany zewnętrznie, wspomaga leczenie grzybiczych lub bakteryjnych chorób skóry i paznokci (m.in. łuszczycy, grzybicy, opryszczki, atopowego zapalenia skóry) oraz pomaga pozbyć się łupieżu. Sprawdza się też jako płyn do płukania jamy ustnej i gardła, gdyż odświeża oddech i działa odkażająco w infekcjach bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych, a także chroni błonę śluzowa gardła i krtani przed kolejnymi zakażeniami. Zapobiega też tworzeniu się kamienia nazębnego, chroniąc w ten sposób zęby przed próchnicą.

Ekstrakt z grejpfruta znajduje także zastosowanie w kosmetyce, gdyż wchodzi w skład kremów i olejków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy (głównie cery tłustej) oraz preparatów do skóry z problemami (np. trądzikiem, przebarwieniami lub cery naczynkowej).

Wzmacnia, odkaża i odchudza, czyli wyciąg z grejpfruta stosowany wewnętrznie

Wciąg z grejpfruta może być też stosowany wewnętrznie, gdyż jest doskonałym źródłem witamin, flawonoidów i kwasów organicznych. Przyjmowany doustnie w postaci płynów lub kropli, wykazuje działanie antybakteryjnie (w tym również na bakterie układu pokarmowego Helicobacter pylori), przeciwgrzybiczne, antywirusowe, przeciwpasożytnicze i wzmacniające.

Systematycznie stosowany wyciąg z grejpfruta wspiera organizm w walce z infekcjami, wzmacnia działanie układu immunologicznego, ułatwia pozbycie się pasożytów układu pokarmowego, poprawia pracę jelit oraz wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Wyciąg z grejpfruta opóźnia też procesy starzenia się i jest doskonałym środkiem wzmacniającym, polecanym w okresie jesienno-zimowych przeziębień i podczas wiosennego przesilania, objawiającego się zmęczeniem, roztargnieniem i złym samopoczuciem. Ekstrakt z grejpfruta wchodzi też w skład preparatów odchudzających, gdyż poprawia trawienie, zmniejsza nadmierny apetyt i wspomaga spalanie tłuszczu.

Jaki preparat z grejpfruta wybrać i jak go stosować

Jeśli jednak jego stosowanie ma przynieść oczekiwane rezultaty, należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami producenta preparatu (nie należy przekraczać rekomendowanych dawek). Należy też wybierać produkty jak najbardziej naturalne, oparte przede wszystkim na czystym wyciągu z grejpfruta i pozbawione konserwantów, barwników oraz innych sztucznych dodatków (np. Citrosept Organic, Citrocaps, Greposept FORTE, Citrogrep).

Starajmy się wybierać preparaty oparte na czystym wyciągu z grejpfruta, z jak najmniejszą ilością "dodatków", takich jak konserwanty,
Starajmy się wybierać preparaty oparte na czystym wyciągu z grejpfruta, z jak najmniejszą ilością "dodatków", takich jak konserwanty, barwniki itp. Sarangib - pixabay.com

Kto nie powinien używać wyciągu z grejpfruta

Mimo dużej wartości leczniczej, nie wszyscy mogą jednak przyjmować wyciąg z grejpfruta. Preparat potrafi zmienić działanie niektórych leków (np. leki na nadciśnienie, leki nasercowe, leki immunosupresyjne), dlatego osoby cierpiące na poważne choroby i przyjmujące leki na stałe, muszą skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem.

Powinny na niego również uważać osoby cierpiące na cukrzycę, gdyż grejpfrut może zmniejszać stężenie glukozy we krwi, zaburzając w ten sposób funkcjonowanie organizmu. Ekstrakt z grejpfruta jest też niewskazany dla alergików, uczulonych na cytrusy, a także kobiet w ciąży i matek karmiących.

Wyciąg z grejpfruta w domu i ogrodzie

Ze względu na swoje właściwości ekstrakt z grejpfruta może być jednak wykorzystywany nie tylko do celów leczniczych, ale też dezynfekcyjnych. W gospodarstwie domowym można stosować go do czyszczenia blatów kuchennych, baterii łazienkowych, płytek ceramicznych, zlewów, muszli WC, a nawet drewnianych desek do krojenia, gdyż ma silne działanie odkażające.

Zobacz: Jak zrobić domowe środki czystości i do czego je wykorzystać

Wyciąg z grejpfruta ma też zastosowanie w ogrodnictwie, gdyż jest skutecznym środkiem naturalnym chroniącym rośliny przed chorobami grzybowymi, a także stymulującym ich wzrost, rozwój i ukorzenianie. Na bazie wyciągu z grejpfruta stworzono nawet ekologiczne preparaty ochrony roślin i stymulatory wzrostu takie jak np. BIOSEPT Active, Septovital 200 SL czy Grevit 200 SL. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyciąg z grejpfruta – dobry niemal na wszystko. Jak i na co go stosować - e-Ogródek

Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl