Jak zaprojektować kuchnię funkcjonalną i wygodną dla nas

1
Aranżacja kuchni
Projektując kuchnię, dostosujmy wysokość zabudowy do naszego wzrostu. Dzięki temu gotowanie i inne kuchenne prace będą wygodne i nie będą obciążać naszych kręgosłupów.

Kuchnia powinna być oczywiście ładna, ale równie ważne jest to, żeby funkcjonalna i wygodna. Podpowiadamy jak zaprojektować kuchnię, żeby była dostosowana do naszych potrzeb.

Ustalanie wysokości blatów odpowiednio do wzrostu

Ustalając wysokość zabudowy kuchennej, weźmy pod uwagę na jakiej wysokości znajduje się nasz łokieć.

Nobilia
Blat szafki ze zlewozmywakiem powinien znajdować się najwyżej

Często popełnianym błędem przy aranżacji kuchni jest umieszczenie wszystkich powierzchni roboczych na jednakowej wysokości.

Nobilia
Blat roboczy, czyli wysokość standardowa

Blat roboczy powinien się znajdować 15 cm poniżej naszych łokci.

Nobilia
Powierzchnia do gotowania powinna być na najniższym poziomie

Wygodne gotowanie zapewni nam umieszczenie płyty grzewczej lub kuchenki 25 cm poniżej naszych łokci.

Nobilia
Zmywarka na ergonomicznej wysokości

Umieszczenie zmywarki w wysokiej zabudowie jest korzystne dl naszego kręgosłupa.

Nobilia
Piekarnik na wygodnej wysokości

Również piekarnik, kuchenka mikrofalowa, czy ekspres do kawy powinny być umieszczone na wysokości łatwo dostępnej dla nas.

Nobilia
Szafka kuchenna otwierana stopą

W kuchni bardzo dobrze sprawdzają się szafki, które można otworzyć stopą, kolanem, czy łokciem.

Nobilia
Szafka kuchenna z podnoszonymi drzwiczkami

Podnoszone drzwiczki szafek nie ograniczają naszych ruchów, ani powierzchni kuchni.

Nobilia
Nadstawka z żaluzją

Nastawka z żaluzją to wygodne rozwiązania, pozwalające "ukryć" różne sprzęty.

Nobilia

Kuchnia funkcjonalna i… zdrowa dla kręgosłupa

Kuchnia jest często nazywana sercem domu i tak jest rzeczywiście. Jednak urządzając ją, warto pamiętać, że to również miejsce pracy, dlatego wszystkie sprzęty, meble i inne elementy wyposażenia były dla nas łatwo dostępne, a korzystanie z nich – wygodne. Dlatego bardzo ważne jest to, na jakiej wysokości znajdą się np. blaty kuchenne, czy szafki. To wpłynie nie tylko na wygodę, ale także zdrowie – przede wszystkim nasze kręgosłupy. Jeśli kuchnia będzie źle zaplanowana, to będziemy cierpieć na bóle pleców, pomimo że „tylko” gotowaliśmy. Gotowanie nie wydaje się dużym obciążeniem dla kręgosłupa, ale godziny spędzane w niewygodnej pozycji (np. pochylonej), to gwarantowany ból pleców. A ile czasu spędzamy na kuchennych zajęciach? No właśnie.
Poza tym warto pomyśleć o różnych sprytnych i funkcjonalnych rozwiązaniach. Zatem po kolei – podpowiemy Wam, jak dopasować kuchnię do siebie i sprawić, żeby była funkcjonalna i wygodna.

Polecamy też: Sprytne rozwiązania do kuchni, które pomogą ją funkcjonalnie urządzić

Na jakiej wysokości umieścić blaty kuchenne, zlewozmywak i płytę grzewczą

Funkcjonalna kuchnia powinna być podzielona na kilka stref: przygotowywania posiłków, gotowania oraz zmywania. Miejsca te, czyli blaty kuchenne, kuchenka i zlewozmywak powinny być umieszczone blisko siebie, ale co ważne – na różnych wysokościach, dopasowanych do naszego wzrostu. Tutaj często popełniamy błąd, planując wszystkie powierzchnie na jednym poziomie.
- Ergonomiczna kuchnia powinna być dopasowana do ciała człowieka. Jednak najczęściej przy ustalaniu właściwej wysokości blatów nie bierzemy pod uwagę, co mogłoby się wydawać oczywiste, wzrostu danej osoby. Kluczowe jest bowiem położenie łokcia. To do niego dopasowujemy położenie poszczególnych szafek - wyjaśnia Marzena Mańk, właścicielka studia mebli kuchennych ATRII.
Poziom powierzchni roboczych w kuchni można podzielić na: poziom wysoki, niski i standardowy. Oto, jak to wygląda w praktyce.
Najwyżej powinien znajdować się blat szafki ze zlewozmywakiem. Warto sobie uświadomić, że dno zlewozmywaka znajdzie się niżej, a to do niego sięgamy podczas zmywania. Jeśli umieścimy zlewozmywak zbyt nisko, będziemy musieli ciągle się pochylać, co jest szkodliwe dla naszego kręgosłupa.
Z kolei blaty robocze powinny się znaleźć na wysokości standardowej, czyli takiej, żeby podczas pracy przy nim nasz łokieć znajdował się 15 cm nad blatem. W ten sposób podczas krojenia, mieszania, ucierania itp. nasze ramiona będą odpowiednio ułożone i będziemy mogli pracować z wyprostowanymi plecami.
Na najniższym poziomie powinna się znaleźć powierzchnia kuchenki, czy płyta grzewcza – optymalna wysokość to 25 cm poniżej naszego łokcia. W ten sposób gotując, nie będziemy obciążać rąk i pleców.

Co wybrać: Kuchenkę gazową czy elektryczną? Porównujemy zalety, wady oraz koszty

Na jakiej wysokości umieścić sprzęt AGD

Dla naszej wygody i zdrowia naszego kręgosłupa równie ważne jest to na jakiej wysokości znajduje się piekarnik, czy inny sprzęt AGD. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wysoka zabudowa. Piekarnik, mikrofalówka, ekspres powinny się znajdować na takiej wysokości, żeby nie trzeba było się schylać, ani „wyciągać” do góry. Korzystne są również wysokie chłodziarko-zamrażarki, w których półki, z których korzystamy najczęściej są „na wyciągniecie ręki”.

Funkcjonalne schowki i rozwiązania do kuchni

Kiedy zaplanujemy już kuchnię zgodnie z naszym ciałem, zastanówmy się jeszcze nad kilkoma rozwiązaniami, które dodatkowo usprawnią pracę w kuchni. Na przykład, wbrew pozorom, duże znaczenie ma to, w jaki sposób otwierają się szafki kuchenne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są szafki, które można otworzyć naciskając delikatnie kolanem, stopą lub łokciem (docenimy to, kiedy będziemy mokre ręce, albo np. pokryte mąką). Innym dobrym pomysłem są szafki ścienne z podnoszonymi drzwiami. Po otwarciu – nie ograniczają naszych ruchów (i nie zabierają miejsca).
Bardzo praktyczne są również pojemniki typu cargo, w których każda rzecz jest wyjątkowo łatwo dostępna i widoczna. Można również zdecydować się na model, w którym kosze mają regulowaną wysokość.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nadstawki zasłoniętej żaluzją, za którą schowane jest gniazdko elektryczne. W zależności od potrzeb żaluzję możemy opuszczać lub podnosić, a sama szafka może być wykorzystana do przechowywania małych urządzeń kuchennych.
– Nie ma jednak co ukrywać, że większość z przedstawionych rozwiązań sprawdzi się wyłącznie w dużych, przestronnych i nowoczesnych kuchniach. Tylko w takich pomieszczeniach jest po prostu na to miejsce. Jednak ważne, aby rosła świadomość, że takie rozwiązania są w ogóle możliwe i dostępne na naszym rynku  dodaje Marzena Mańk.

 Przeczytaj też: Jaki zlewozmywak wybrać: jedno- półtora-, czy dwukomorowy?

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ATRII

Polecamy Ci również

Zobacz także