Zobacz jak zamontować karnisz. Instrukcja w 5 krokach.

0
Dekoracja okna w pokoju dziecięcym
Dobrze zamontowany karnisz to nie tylko kwestia dekoracji okna, ale też bezpieczeństwa.

Wystrój mieszkania to nie tylko dekoracje, meble czy dodatki to także aranżacja okna. Ostatnio modne rolety czy żaluzje nie zastąpią w domu tradycyjnych firan czy zasłon. W tym celu potrzebujemy dobrze zamontowanego karnisza. Radzimy jak zamontować karnisz.

Dekoracja okna to nie tylko ozdobne firany i zasłony to także fantazyjny i dobrze zamontowany karnisz. Podpowiadamy jak w 5 krokach zainstalować karnisz, który utrzyma firany i często nie lekkie zasłony. Nie jest to takie trudne i z pewnością każdy wykona to samodzielnie.

Sprawdź: Jak zwymiarować roletę rzymską na szelkach

Po pierwsze: przygotujmy odpowiednie narzędzia

Do montażu karnisza należy przygotować odpowiednie narzędzia takie jak poziomica i taśma miernicza, ołówek, wiertarka, kołki rozporowe oraz drabinkę. Resztę rzeczy (rury, wsporniki, zaślepki i żabki) zazwyczaj dostaniemy razem z nowym karniszem.

Po drugie: zmierzmy okno i zaznaczmy miejsce mocowań

W celu odpowiedniego montażu naszego karnisza należy starannie zmierzyć okno. Pamiętajmy, że dla lepszego efektu wizualnego rurka powinna wystawać poza wnękę okienną ok. 15-25 cm. Taki zabieg pozwoli na swobodny rozkład firan i zasłon.
Nie możemy zapomnieć o zachowaniu odległości między karniszem a górną ramą okna, która powinna mieć co najmniej 5-7 cm. To wówczas pozwoli na wyeksponowanie okna i karnisza oraz swobodne otwieranie okna nie zahaczając o firanki czy parapet. Natomiast długość wsporników mocowanych do ściany powinna wynosić 10-15 cm. Aby wyznaczyć linię poziomą w miejscu zawieszenia karnisza i zamontowania wsporników, możemy sprytnie pomóc sobie ołówkiem i poziomicą.

Po trzecie: wybieramy kołki rozporowe

To bardzo ważna kwestia przy montażu karnisza bo to od nich zależy stabilność naszej konstrukcji.– Kupując karnisz, często otrzymujemy już gotowy zestaw do montażu. Z doświadczenia wiem jednak, że nierzadko kołki te są za krótkie i nie radzą sobie potem z obciążeniem. Pamiętajmy, że kołek zawsze dobiera się do rodzaju podłoża oraz obciążenia. Innego mocowania użyjemy dla ściany z betonu, a innego dla cegły dziurawki. Wybierając kołek, zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Godne polecenia są kołki z nylonu, który jest bardziej wytrzymały, ognioodporny i elastyczny niż popularny plastik – radzi Artur Pławny z fischerpolska. Jeśli nie mamy pewności, z czego jest wykonana ściana, możemy użyć kołków uniwersalnych, które sprawdzą się w każdym podłożu. Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiednie kołki, możemy przejść do kolejnego etapu montażu. 

Drążek czy linka - wybieramy karnisz

Po czwarte: wiercimy i montujemy kołki

W zaznaczonych miejscach ołówkiem wykonujemy wiercenia i doboru rozmiaru odpowiedniego kołka rozporowego. Otwór pod kołek powinien być większy o 5-10 mm niż długość kołka.
Dziurę po wierceniu oczyszczamy pędzelkiem lub odkurzaczem. Dopiero wtedy montujemy w podłożu kołki. Wkładamy je tak, aby były na równi ze ścianą. Następnie przykładamy do ściany podstawę wspornika i w wyznaczonych miejscach wkręcamy wkręty. Możemy zrobić to za pomocą wkrętarki lub ręcznego wkrętaka – mówi Artur Pławny z fischerpolska.

Do montażu karnisza przyda się wiertarka
Wiertło i kołki, na których zawiśnie karnisz, należy dobrać do rodzaju ściany.

Po piąte: montujemy wsporniki i zakładamy karnisz

Po zamontowaniu wsporników wsuwamy na nie część ozdobną i mocujemy za pomocą klucza imbusowego ramię wspornika (tak samo robimy przy następnych wspornikach). Następniena uchwyty wsporników nakładamy rurę z żabkami. Całość dokręcamy i montujemy na końcach zaślepki.
Po skończonej pracy pozostaje nam jedynie zawiesić firany i zasłony.

Karnisz dekoracyjny
Dobrze zamontowany karnisz posłuży nam na wiele lat.
Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Fischerpolska

Polecamy Ci również

Zobacz także